• 0216 371 50 25 – 0533 654 01 70
  • info@mavidepo.com

Su Deposu İzolasyonu

Su deponuzda, içme suyuna uygun hijyenik membran ile sızdırmazlık garantisine ne dersiniz?

Su deponuzda PVC membran kaplamayı tercih ederseniz;

  • Çok hızlı uygulandığından depolarınız günlerce kullanılamaz olmayacaktır.
  • Su deponuz, ister seramik kaplanmış olsun, ister beton yüzey olarak bırakılmış olsun, isterse farklı bir malzeme ile kaplanmış olsun, her durumda PVC membran uygulatabileceksiniz.
  • Son kat kaplama olduğundan, tekrar üzerine seramik ya da farklı bir malzeme ile kaplatmaya gerek duymayacaksınız.
  • Uygulama için su deponuzun kurumasını beklemeyecek, uygulamanın tamamlanmasından sonra hemen su doldurabileceksiniz.
  • Su deponuz, hijyenik, antimikrobakteriyel, içme suyuna uygun bir malzeme ile kaplanmış olacak, güvenle kullanabileceksiniz.
  • Kullanacağımız PVC membran çok esnek olduğundan, depremsel hareketlerden ya da yapının oturmasından etkilenmeyecektir. Çok uzun yıllar su deponuzda sorun yaşamayacaksınız.
  • Su deponuzun temizlik ve dezenfeksiyon periyodu uzayacaktır.
  • Su deponuz, yapınızın taşıyıcı sistemine zarar vermeyecek, korozyon ya da sızdırma oluşmayacaktır.

Uygulanacak PVC membran kaplama sistemi, adeta, mevcut deponuzun içine ikinci bir depo oluşturma gibi değerlendirilebilir. Nasıl ki evimizdeki çöp kovalarının içine çöp poşeti koyup çöplerimizi bu poşete dolduruyorsak, su deposunda da benzer bir uygulama yapıyoruz. Su deposunun taban ve duvarlarına tamamıyla oturacak şekilde, PVC membran ile bir torba oluşturuyoruz. Suyu da bu torbanın içine doldurmuş oluyoruz. Nasıl ki çöp kovamızda, çöpler torba dışına çıkıp, çöp kovamıza bulaşmıyorsa (maalesef çöp poşetleri çoğu zaman sağlam olmadığından zaman zaman delinip, çöpler karışabiliyor) su deposunda da su, PVC membranın dışına çıkmıyor. Tabii, dışarıdan gelen su da (eğer varsa) deponun içindeki suya karışmıyor.

Nasıl uygulanır:

Su deposu tamamıyla boşaltıldıktan sonra, öncelikle deponun temizliği yapılmakta, ardından yüzey kontrolleri yapılmaktadır.

Yüzeylerde oynak parçalar kaldırılır, tamir harcı ile onarılır, sivri köşeler, çiroz ya da demir parçaları temizlenir, ardından uygulamaya geçilir.

Belirli kottan, (genellikle tavan kotundan ya da max. su seviyesinin 15 – 20 cm yukarısından) uygulamaya başlanır.

PVC membranlar genelde, 2,20 metre eninde, 20 metre boyunda rulolardır. Depo yüksekliğince kesilen membranlar, paslanmaz alüminyum baskı çıtası aracılığıyla serbestçe asılır. (Depo yüksekliğine ya da farklı koşullarda bu yöntem değiştirilebilmektedir) Mekanik sabitleme mutlaka paslanmaz Hilti çivisi ile yapılmaktadır.

Diğer membran, ilk asılan membranın üzerine ortalama 8 – 10 cm bindirilerek, tüm duvarların PVC membran ile kaplanması sağlanır.

Ardından tüm ek yerleri, sıcak hava kaynak makinaları ya da robotları aracılığıyla birbirine kaynatılır. ( Yapıştırma yerine kaynatma kelimesinin kullanılmasının sebebi, bir daha birbirinden ayrılmayacak iki membran elde edilmesidir)

Tabana da serilen PVC membran, düşeyden gelen membranlar ile benzer şekilde birbirine kaynatılır.

Boru ağızları, sistemin en önemli detayıdır. Borular, tamamıyla temizlendikten sonra, boru kenarları poliüretan mastik (yapışma gücü çok yüksek sızdırmaz malzeme) ile sıvandıktan sonra, PVC membran bu boruya geçirilir ve duvardaki PVC membrana kaynatılır. Boru üzerinde yer alan PVC membran ise, paslanmaz kelepçeler aracılığıyla tamamen sıkılarak tam sızdırmazlık sağlanır.

Su deponuzun PVC membran ile izolasyonunu hemen hemen her tür depoya uygulayabilmekteyiz. Su deponuz küçük ya da büyük olabilir, eski ya da yeni yapılmış olabilir. Yüzey, seramik kaplanmış ya da beton yüzey olarak bırakılmış olabilir. Su deponuz bodrum katta ya da bahçede olabilir. Fabrikanın proses suyu deposu ya da yangın suyu deposu olabilir. Hemen her türlü su deposunda çözüm üretebilmekteyiz.

Referanslarımıza, ya da blog yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

© Copyright 2018 Mavi Depo Tüm hakları saklıdır.
web tasarım