• 0216 371 50 25 – 0533 654 01 70
 • info@mavidepo.com

Su Deposu İzolasyon Yöntemleri

Günümüzde her alanda teknoloji çok gelişti. Gün geçmiyor ki yeni bir su yalıtım malzemesi çıkmasın. Üretici fabrikaların Ar-Ge departmanlarıyla yaptıkları çalışmalar, su yalıtımı, su izolasyonu konusunda onlarca farklı malzeme seçeneği sunmaktadır.

Bu sınıfta yer alan tüm malzemelerin temel amacı, suyun, diğer tarafa geçmemesini sağlamaktır.

Bizler nasıl seçim yapacağız? Hangi malzemeyi kullanmalıyız? Hangi üreticinin, ürün dökümanını incelesek, hepsi bir ağızdan “en iyi malzemenin” kendisinin ürettiğini söylüyor.

Bir yapıda, ister teras olsun, ister yüzme havuzu, ister yapının temeli olsun, su yalıtım malzemesini seçerken birçok pariteyi, değişkeni değerlendirmek zorundayız.

Konumuz, bu yazıda su depolarının izolasyonu. Hatta sadece betonarme olarak imal edilen su depoları.

Hangi malzemeyi seçeceğiz? Bu sorunun cevabını belirleyebilmek için birkaç soru daha sormalıyız.

 • Su depomuz eski mi yoksa yeni mi yapılıyor?
 • Su depomuz, yapımızın neresinde imal edilmiş?
 • Su depomuz taban ve yüzeylerinde bir kaplama var mı? Brüt beton mu, seramik mi?
 • Su depomuzun ebatları ne? Yüksekliği nedir?
 • Daha önceden su yalıtımı uygulanmış mı? Uygulanmışsa hangi malzeme kullanılmış?
 • Su deposunun içinde dilatasyon ( yapının taşıyıcı konstrüksiyonunu birbirinden ayıran boşluk) var mı?
 • Su deposunu ne amaçla kullanacağız? İçme suyu, kullanım suyu, yangın suyu, sulama suyu, proses suyu?
 • Su deposunun içindeki suyun sıcaklığı, asidite oranı, klor oranı?
 • Su deposunun üstü kapalı mı? UV ışınlarına maruz kalıyor mu?
 • Su deposu sık sık boşaltılıyor mu?
 • Su deposu boşken, dışarıdan içeriye sızıntı oluyor mu?
 • Tesisat boruları yerleştirilmiş mi? Tesisat boruları yeni mi? Tesisat boruları sert PVC mi yoksa demir mi?

Bu soruları sorup, cevaplamaya çalışmamızın sebebi, gözümüzü korkutmak değil. Yapının neresinde olursa olsun, su yalıtımı uygulaması ancak, DOĞRU MALZEMENİN, DOĞRU YERDE, DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU YÖNTEMLERLE uygulanması ile gerçekleştirilebilir.

Su depoları, su yalıtımı malzemeleri türleri:

 • Çimento esaslı sürme ya da püskürtme yöntemli sistemler
 • Poliüretan esaslı sürme ya da püskürtme yöntemli sistemler
 • PVC, EPDM, ya da FPO membran kaplama sistemler

Çimento esaslı sürme ya da püskürtme yöntemli sistemler:

Tüm sürülerek ya da püskürtelerek uygulanan sistemlerde, başarının temeli, uygulanacak yüzeyin durumudur. En iyi, en kaliteli çimento esaslı yalıtım malzemesi bile kullanılsa, nihayetinde uygulama yüzeyi standartlara uygun değilse sonuç hüsran olacaktır. Bu tip malzemeler ancak, sağlam, düzgün, boşluksuz, rötre ya da sünme yapmamış yüzeylere uygulanabilmektedir. Uygulamalar, min. 3 kat yapılmalı, katlar arası ortalama 1’er günlük bekleme süresine uyulmalı, uygulanan malzemenin çatlamaması için kürlenmesine izin verilmeli, son kat uygulamadan sonra min. 7 gün beklenmelidir. Taban ve düşey kenarlarında pahlar oluşturulmalı, tesisat borularının çevreleri ya da dilatasyon uygulamaları farklı malzemeler ile yalıtılmalıdır. Tüm uygulamanın, kusursuz gerçekleştirildiği durumda bile, unutulmaması gereken en önemli nokta, tam elastik çimento esaslı su yalıtım malzemelerinin çatlak kapama (çatlak köprüleme) kapasitesi 1,5 mm ile sınırlıdır.

Uygulama süresinin çok uzun olması, orta ve uzun vadede yapısal çatlakların su yalıtımını zafiyete uğratması, pratikte betonarme yüzeylerin iyi olmaması, sadece beton yüzeylere uygulanabiliyor olması, detay çözümlerin (boru ağzı, dilatasyon vbg.) yetersiz olması bizleri bu sistemden uzaklaştıran etkenlerdir.

Çimento esaslı sürme tip yalıtım uygulaması

Poliüretan esaslı sürme ya da püskürtme yöntemli sistemler:

Çimento esaslı sürülerek ya da püskürtülerek uygulanan sistemlerde olduğu gibi, yine en önemli konu, uygulama yüzeyinin durumudur. Bu malzemenin de doğru performansı sağlayabilmesi için olmazsa olmaz koşullar mevcuttur. Bunların başında, uygulanacak yüzeyin nem oranı gelmektedir. Eğer, su deposu, daha önceden kullanılıp içindeki su doldurulup boşaltılmışsa, doğal olarak tüm beton yüzeyler, suyu olabildiğince emmiş demektir. Bu durumda yüzeydeki nem oranı çok yüksek olacaktır. Oysaki poliüretan sistemler, ancak yüzey nem oranının %5’in altında olması halinde uygulanabilmektedir. Kapalı bir ortamda, yüzeyde nem oranının %5’in altına inmesi neredeyse imkansızdır. Keza, yeni yapılan betonarme su depolarında da 28 günlük betonun nemini atması beklenmeli ondan sonra uygulamaya geçilmelidir. Uygulama yine 3 kat yapılmalı, katlar arası bekleme süresine uyulmalı ve son kat uygulamadan sonra da su dolumu için 7 gün beklenmelidir.

Çimento esaslı su yalıtım malzemelerine göre çok daha esnek olmasına rağmen, uygulama şartlarının çok kısıtlayıcı, uygulama süresinin çok uzun ve aynı zamanda ekonomik olmayan bir sistem olması sebebiyle, bu tip uygulama sistemini tercih etmemekteyiz.

PVC, EPDM, ya da FPO membran kaplama sistemler:

Diğer iki sistemin yerine, su deposunun PVC membranla ya da FPO membranla kaplanması bize büyük avantajlar sağlamaktadır. Öncelikle PVC membran kaplama sisteminde, uygulanan yüzeyin neredeyse hiç önemi yoktur. Depo yüzeyleri, ister brüt beton olsun, isterse seramik kaplanmış olsun, her halukarda PVC membran uygulanabilmektedir. Yüzeyin nemli ya da sıcaklığın düşük ya da fazla olması da uygulamaya engel bir durum değildir. Sistem, tek kat olarak uygulandığından çok hızlı uygulanmakta ve uygulama sonrası bekleme süresine ihtiyaç duyulmamaktadır. Uygulama sonrasında hemen su doldurulabilmektedir. Malzemenin esnekliğinden dolayı (%300 oranında) yapısal hareketler, su yalıtım sistemini etkilememektedir. Tüm detay çözümleri (boru ağızları, dilatasyonlar) rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ömrünün bina ömrüyle eşdeğer olarak görülmesinden dolayı malzeme ve işçilik hatalarına karşı 10 yıl garanti verilebilmektedir. Kullanılan malzemenin “içme suyuna uygunluk” raporları mevcut olduğundan rahatlıkla içme suyu depolarında kullanılabilmektedir.

Bu kadar avantajlarıyla beraber, her zamanki gibi doğru uygulamayla, hem ekonomik hem de sağlam bir su yalıtım sistemini tercih etmememiz için hiçbir sebep yoktur.

2004 yılından beri, birçok okulun, hastanenin, konutun, alışveriş merkezinin, şehir şebeke suyu depolarının, gıda tesislerinin su deposunu PVC ya da FPO membranla gerçekleştirdik. Uygulama metrajımız 100.000 metrekareye ulaştı.

PVC membran kaplanmış bir  su deposunun, su doldurulduktan sonraki hali

Burak Tanrıver
İnşaat Mühendisi
www.mavidepo.com

© Copyright 2018 Mavi Depo Tüm hakları saklıdır.
web tasarım